Garderoba pod skosem to często najlepsze rozwiązanie w sytuacji, kiedy sypialnia znajduje się na poddaszu. To także doskonała alternatywa dla tradycyjnej szafy i świetny pomysł na zagospodarowanie problematycznej przestrzeni, w której dominują mocno pochylone ku podłodze ściany. Dobrze zaaranżowana garderoba pod skosami nie tylko pozwala w przemyślany sposób wykorzystać dostępny metraż, ale też sprytnie rozwiązuje problem przechowywania odzieży i organizacji wielu innych rzeczy, które potrzebują swojego stałego miejsca w sypialni.

GARDEROBA NA PODDASZU?
CZEMU NIE, TO IDEALNA WERSJA DLA KAŻDEGO!

Nie dajcie się tylko zwieść błędnym przekonaniom, że to luksus i przywilej zarezerwowany dla nielicznych – projekt garderoby może być ostatecznie bardzo indywidualny i uwzględniać zarówno małą ilość wolnego miejsca, jak i specyficzny układ ścian. Garderoba na poddaszu pomimo trudnego położenia potrafi zmieścić naprawdę sporo ubrań, dlatego nie rezygnujcie z jej posiadania, nawet jeśli macie możliwość wstawienia klasycznej szafy. Aby was nieco zainspirować, zebrałam w jednym miejscu praktyczne triki i pomysły na aranżację garderoby pod skosami.

GARDEROBA POD SKOSAMI – O CZYM PAMIĘTAĆ PODCZAS JEJ PROJEKTOWANIA?

Projektowanie garderoby na poddaszu nie należy do najłatwiejszych ze względu na nietypowe warunki lokalowe i znajdujące się tutaj skosy, które tworzy nisko opadająca połać dachu. Pod uwagę podczas tworzenia koncepcji należy wziąć tutaj nie tylko wielkość podłogi, ale przede wszystkim wysokość pomieszczenia, bo to ona gra najważniejszą pod kątem rozmieszenia półek, drążków i szafek. Kątów i zakamarków, które nie mogą być liczone do powierzchni użytkowej tutaj nie brakuje, ale nawet i z nimi można sobie sprawnie poradzić. Aranżacja garderoby na poddaszu pozwala wykorzystać każdą przestrzeń i skosy na suficie nie należą pod tym względem do żadnych wyjątków.

ZASADY ARANŻACJI GARDEROBY POD NISKIM SKOSEM 

Garderoba pod niskim skosem wymaga stworzenia indywidualnego projektu, który uwzględni położenie ścian, okien i ogólny metraż. W zależności od potrzeb i możliwości metrażowych poddasza możecie zdecydować się na aranżację dużej szafy wnękowej z przesuwnymi drzwiami, otwartej zabudowy z półkami i szufladami lub przechowywanie odzieży w oddzielnym pomieszczeniu, do którego będziecie miel dyskretne wejście bezpośrednio z sypialni. Zintegrowanie garderoby z miejscem, w którym kończy się i zaczyna każdy dzień wymaga pewnych umiejętności, ale jest warte uwagi ze względu na szybki i łatwy dostęp do ubrań. 

Jak może wyglądać taka garderoba? Skosy w wielu przypadkach uniemożliwiają wstawienie tutaj szaf o klasycznej wysokości, dlatego niezbędne jest dopasowanie zabudowy do kształtu ściany. Jej górna część w takim układzie może być mniej lub bardziej pochylona, natomiast dolna rosnąć wraz ze zwiększaniem się w kolejnych punktach wysokości pomieszczenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ustawienie szafek i półek w szeregu malejącym, czyli zaczynając od największej na najmniejszej kończąc. Przestrzeń w taki sposób zostanie wykorzystana maksymalnie praktycznie i z pomysłem, co poskutkuje znacznie większą ilością miejsca do przechowywania butów i ubrań.

MAŁA GARDEROBA POD SKOSAMI – JAK TO WSZYSTKO ZMIEŚCIĆ?

Mała garderoba na poddaszu to najprostsza droga, aby wady przekuć w zalety i wykorzystać dostępne miejsce z korzyścią dla funkcjonalności pomieszczenia. Jak rozplanować jej układ, aby uzyskać jak najwięcej przestrzeni na odzież, ubrania i akcesoria? Na początek wymierzyć wysokość, bo to ona będzie miała decydujące zdanie w kwestii rodzaju i ilości mebli. Jeśli zostanie wam miejsce pomiędzy szafą a skosem to możecie ją wykorzystać do przechowywania w pudełkach lub koszach drobnych akcesoriów i rzadziej używanych rzeczy.

Praktycznie zaaranżowana garderoba na poddaszu ze skosem powinna w różnych konfiguracjach zawierać półki, szuflady i drążki, przy czym te ostatnie należy umieścić w najwyższych częściach szafy na poziomie 150-160 cm. O wiele niższe od niej półki i szuflady mogą przyjąć formę zabudowy piętrowej i tylko sięgać do skosów, a nie do nich przylegać. Ich głębokość powinna wynosić 35-40 cm, a wysokość między nimi ok. 20-30 cm. Wygodę zapewni wam już garderoba ze skosem o powierzchni 3m2, zarówno umieszczona na jednej ścianie, jak i narożna lub o kształcie litery U/L.

JAKIE MEBLE DO GARDEROBY POD SKOSAMI? 

Meble do garderoby na poddaszu zwykle robi się na wymiar, choć i od tej reguły można znaleźć pewne wyjątki. Czasami wysokość ścianek kolankowych pozwala tutaj na wstawienie gotowych półek, komód czy regałów z otwartymi frontami, które w swojej ofercie posiada większość producentów mebli. Szafy do garderoby ze skosem nie są już tak powszechnie dostępne w sklepach i najczęściej trzeba je zamawiać indywidualnie ze względu na specyficzny układ pomieszczenia. Dlatego najlepiej zamówić je u nas w naszym warsztacie 🙂

Inna ważna kwestia dotyczy oczywiście ilości odzieży i obuwia, jakie będą tutaj przechowywane. Szafa do garderoby ze skosem powinna posiadać zarówno drążki na wieszaki, jak i półki na koszulki, T-shirty i swetry oraz szuflady na bieliznę. Możecie zdecydować się na wersję z zabudowanymi frontami lub całkowicie otwartą, ale pamiętajcie, że wtedy we wnętrzu szafy i na ciuchach będzie gromadził się kurz. Fajnym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni takiego mebla są funkcjonalne systemy do garderoby na poddaszu (np. szynowe i teleskopowe), które nie tylko zapewniają łatwy dostęp do ubrań, ale też pomagają wygospodarować miejsce na biżuterię, torebki i inne dodatkowe akcesoria.

SYPIALNIA Z GARDEROBĄ POD SKOSAMI CZY OSOBNA GARDEROBA? 

Sypialnia z garderobą na poddaszu może przybierać różne kształty. Jednym z pomysłów na wykorzystanie przestrzeni ze skosami jest wydzielenie osobnego pomieszczenia na ubrania przylegającego do sypialni, co jednak wiąże się z koniecznością wygospodarowania większej ilości miejsca. Sypialnia na poddaszu z garderobą zaaranżowaną w takich warunkach to rzeczywiście bardzo komfortowe i praktyczne rozwiązanie, ale niestety niedostępne dla każdego ze względu na ograniczony metraż. Aby taka garderoba miała sens potrzebne jest co najmniej 4-5 m2 wolnego miejsca. To właśnie z tego powodu znacznie większym zainteresowaniem cieszy się garderoba w sypialni na poddaszu z wydzielonym miejscem na szafę wnękową stojącą równolegle do łóżka lub w innej części wnętrza.

Jak sami widzicie rozwiązań i pomysłów związanych z zaplanowaniem i wykonaniem garderoby na poddaszu jest wiele. Na codzień w mojej pracy staram się odpowiednio łączyć Wasze oczekiwania z możliwościami miejsca i odrobiną fantazji i doświadczenia. Wspólnie z Krzyśkiem i Szymonem opracowujemy projekt i prezentujemy opcje jego wykonania. Napisz na adres biura jeśli chcesz zmienić klimat na swoim poddaszu lub piętrze z ukośnym sufitem i nie bardzo wiesz jak „wprowadzić” tam garderobę. Do usłyszenia / zobaczenia. Dobrego dnia. Magda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *