Drzwi przesuwne czy drzwi przesuwane? Te pojęcia bardzo często używane są zamiennie przy określaniu drzwi, które przesuwając się, zamykają i otwierają jakąś przestrzeń. Jednak prawidłowe określenie jest tylko jedno drzwi przesuwne, czyli takie, które dają się przesuwać.

Drzwi przesuwne w zabudowie pod skosem z wypełnieiem z płyty laminowanej w dekorze drewnopodobnym.

CO TO SĄ DRZWI PRZESUWNE I Z CZEGO SIĘ SKŁADAJĄ.

Chociaż mówiąc „drzwi”, mamy na myśli pionową powierzchnię, która oddziela lub zamyka przestrzeń w pomieszczeniu czy meblu, to na całość drzwi przesuwnych składa się o wiele więcej elementów, bez których nie mogłyby pełnić swojej podstawowej funkcji. Tory, profile (ramki), elementy jezdne, czyli wózki dolne i prowadniki górne, domykacze, paski buforowe i uszczelniające oraz wypełnienie to dopiero są elementy, które odpowiednio dobrane i wykonane z najlepszej jakości materiałów, stanowią całość drzwi przesuwnych.

  • Tory, to w zależności od rodzaju wybranego systemu, stalowe lub aluminiowe elementy, po których przesuwają się drzwi. Tor dolny zajmuje około 67 mm, natomiast tor górny 77 mm. Dopiero za torami zaczyna się właściwa głębokość szafy przesuwnej, którą należy odpowiednio zaaranżować.
  • Profile nazywane też często ramkami lub rączkami drzwi, to pionowe i poziome elementy, które stanowią ramę dla wypełnienia frontu. W zależności od wybranego systemu mogą występować jako profile stalowe lub aluminiowe. Pionowe profile pełniące jednocześnie rolę uchwytu, który ułatwia otwieranie drzwi, dostępne są w kilku kształtach, szerokościach oraz kolorach.
  • Wózek dolny to łożyskowany i pokryty smarem grafitowym element wyposażony w kółka, za pomocą którego drzwi poruszają się po torze dolnym. Odpowiednia regulacja wózków zapewnia drzwiom dopasowanie się do nierówności ścian w pomieszczeniu i prawidłową pracę drzwi. W niektórych systemach Komandor, aby stłumić powstające w czasie pracy drzwi drgania, korpus wózka dolnego wykonany został ze stopu aluminium i posiada zabezpieczenia zapobiegające ewentualnemu wypadnięciu drzwi z toru podczas pracy.
  • Prowadnik górny to element, który dzięki niezależnie obracającym się kółkom, ułatwia utrzymanie drzwi szafy w pozycji pionowej i stanowi łącznik okucia skrzydeł drzwi. Jest to element niewidoczny, ukryty w torze górnym.
  • Pasek buforowy, czyli taśma z krótkim włosiem, mocowana do profili pionowych, która tłumi uderzenie drzwi w ścianki boczne szafy.
  • Pasek uszczelniający, czyli taśma z włosiem dłuższym, która zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń i kurzu do wnętrza szafy.
  • Domykacz gazowy to element, który odpowiada za ciche domykanie drzwi przesuwnych w fazie końcowej poprzez ich łagodne wyhamowanie. Dzięki wbudowanemu amortyzatorowi zapobiega też przypadkowemu przyciśnięciu dłoni przez zamykające się drzwi.

Profile, wózki dolne, prowadniki górne, paski buforowe i uszczelniające oraz w niektórych przypadkach domykacze, tworzą skrzydło drzwi, a w towarzystwie torów dolnych i górnych składają się na system drzwi przesuwnych, czyli cały front szafy lub przejściowe drzwi przesuwne. Każdy z tych elementów odgrywa bardzo ważną rolę i decyduje o funkcjonalności mebla oraz posiadanych przez niego drzwi, ich przeznaczeniu i cechach, dlatego przed wyborem drzwi przesuwnych, warto przyjrzeć im się bliżej i dopytać producenta o szczegóły.

Drzwi przesuwne z wypełnieniem z płyty w białym lakierze.

NA CO ZWRÓCIĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ WYBIERAJĄC DRZWI PRZESUWNE

Nic bardziej nie szpeci szafy jak przetarte ramki, odbarwione lustro czy płyta. Wybierając system i wypełnienie drzwi, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość profili i użytych do ich produkcji materiałów. Z uwagi na fakt, że szafy i drzwi przesuwne montowane są w różnych pomieszczeniach, dobrze by było, aby zewnętrzna warstwa profili i torów była zabezpieczona przed korozją i rdzewieniem. To samo dotyczy płyty na drzwi przesuwne do szafy czy szkła. Powinny być one najwyższej jakości, aby w trakcie częstego użytkowania i czyszczenia nie dochodziło do ścierania powierzchni lub pojawiania się plam korozji na lustrze. Czasami uszkodzenie szkła może się zdarzyć, jeśli jego zamocowanie w drzwiach szafy wymaga wcześniejszego naklejenia go na płytę. Dzieje się tak, jeśli producenci szaf posiadają jeden rodzaj profili (ramek) do wypełnień różnej grubości.

Co ważne, podklejenie szkła lub lustra do płyty na froncie szafy niewłaściwym klejem, może skutkować ich korozją i wystąpieniem ciemnych, nieestetycznych uszkodzeń tafli szkła. Nasz partner, firma Komandor posiada odrębne profile do drzwi przesuwnych w tym samym kształcie, ale przystosowane specjalnie do różnych wypełnień jak szkło czy płyta. Dzięki temu drzwi z lustra nie muszą być wcześniej podklejane i nie zwiększa się ich ciężkości, która przekłada się bezpośrednio na pracę wózków dolnych.

Bardzo ważnym elementem, który wpływa na bezawaryjną i płynną pracę drzwi przesuwnych jest wytrzymałość wózków dolnych. To na nich spoczywa cały ciężar skrzydła, a przecież zarówno płyta, jak i szkło w dużych wymiarach osiągają naprawdę dużą wagę. Kupując więc szafy i zabudowy z drzwiami przesuwnymi do swojego domu, warto sprawdzić, jaki jest dopuszczalny ciężar drzwi i czy faktycznie wybrany przez nas system podoła codziennej pracy związanej z ruchem i przesuwem drzwi. Wózki dolne Komandor przy drzwiach przesuwnych poruszających się po torach, wytrzymują obciążenie 25 kg na jedno skrzydło, dlatego bez problemu można w nich stosować różne wypełnienia, w różnych wariantach i zestawieniach. Dlatego naszym klientom oferujemy wypełnienie na bazie naturalnego drewna, najczęściej sklejki o grubości 18mm. To idealny materiał do wydobycia z drewna tego co najlepsze, jak również bezpieczny (niska waga) dla wózków.

Ważna jest też cicha i bezpieczna praca drzwi szafy, dlatego należy zwrócić uwagę czy w wózkach dolnych zastosowano specjalne rozwiązania tłumiące powstające w czasie pracy drzwi drgania oraz, czy posiadają one zabezpieczenia zapobiegające ewentualnemu wypadnięciu drzwi z toru podczas pracy. Cicha praca drzwi, które przecież przesuwany kilka lub kilkanaście razy dziennie, wpływa na komfort naszego użytkowania i samopoczucie podczas korzystania z szafy. Niektóre systemy, jak na przykład Heliodor, wyposażone są także w specjalny domykacz Comfort Touch z mechanizmem „naciśnij i otwórz”. Dzięki niemu naciśnięcie dłonią na brzeg frontu powoduje lekkie odsunięcie drzwi od boku szafy i ułatwia ich swobodne odsunięcie, natomiast przy zamykaniu, po pchnięciu drzwi delikatnie je wyhamowuje i cicho dociąga aż do całkowitego zamknięcia. Takie rozwiązanie jest idealne w przypadku systemów bezramowych, cieszących się dużą popularnością wśród naszych klientów.

DRZWI PRZESUWNE DO GARDEROBY

Drzwi przesuwne doskonale sprawdzają się w garderobach, niezależnie od tego, czy garderoba jest odrębnym pomieszczeniem czy tylko strefą wydzieloną w sypialni lub przedpokoju. Dzięki temu, że mogą przybierać naprawdę spektakularne i dowolne wymiary, drzwi przesuwne do garderoby tworzą wygodne i komfortowe wejście do tej prywatnej części wnętrza. Drzwiami przesuwnymi można zamknąć więc nie tylko małą garderobę na poddaszu, ale także dużą garderobę typu walk-in. Ponieważ nie potrzebują miejsca przy otwieraniu, drzwi przesuwne w garderobie łatwo można schować za meblami czy zastosować zamiast drzwi uchylnych. Ma to znaczenie zwłaszcza w wąskich mini garderobach, w których liczy się każdy kawałek przestrzeni, a klasycznie otwierane drzwi nachodziłyby na meble, zabierając przestrzeń i powodując dyskomfort w użytkowaniu. Jednak drzwi przesuwne do garderoby to nie tylko te wejściowe. Tego typu drzwi można zastosować także w szafach mieszczących się w garderobie. Wyglądają bardzo efektownie, a dodatkowo chronią przechowywaną, delikatną odzież przed kurzem czy zabrudzeniem. 

A gdyby tak drzwi przesuwne z lustrem do garderoby? Drzwi przesuwne do garderoby mają aspekt nie tylko praktyczny, tworząc wygodne wejście, ale także wizualny. Decydując się na drzwi przesuwne można nadać im odpowiedni charakter i styl, aby pasowały do stylistyki wnętrza. Idealnym przykładem będą drzwi przesuwne z lustrem do garderoby, które optycznie powiększą nawet małą garderobę i stworzą wyjątkowy klimat w pomieszczeniu. Co warto zauważyć drzwi przesuwne z lustrem do garderoby zaoszczędzą także miejsce. Mając duże lustro w drzwiach przesuwnych do garderoby, nie musisz wieszać go zajmując kawałek ściany w pomieszczeniu. Zyskasz w ten sposób miejsce na dodatkowe półki czy wieszaki. Wybierając do garderoby drzwi przesuwne z lustrem masz po prostu same plusy.

ZALETY I ZASTOSOWANIE DRZWI PRZESUWNYCH

Drzwi przesuwne znajdują bardzo szerokie zastosowanie zarówno w meblach, jak i w przestrzeni całych pomieszczeń. Mogą one stanowić element zmykający mebel, czyli tradycyjne drzwi do szafy lub tylko jego część, sprawdzają się jako wejście do odrębnego pomieszczenia na przykład garderoby, jako element separujący lub stylistycznie wiążący strefy w mieszkaniu poprzez rozdzielenie aneksu kuchennego od salonu. Często wykorzystywaną funkcją w przypadku drzwi przesuwnych jest usytuowanie ich jako drzwi przejściowych pomiędzy pomieszczeniami, a nawet jako maskownicę zasłaniającą pewne rzeczy czy ich fragmenty we wnętrzu, jak choćby regał we wnęce czy telewizor w meblach. Bardzo oryginalnie i ciekawie wyglądają w tym przypadku drzwi przesuwne ażurowe.

Taka wszechstronność drzwi przesuwnych związana jest zarówno z szerokim wachlarzem profili, ich kształtów i kolorów, ale także z bogatą i bardzo ciekawą paletą wypełnień od klasycznej płyty laminowanej, poprzez płytę komórkową, różnego rodzaju szkło czy to przeźroczyste, czy kolorowe w wersji z połyskiem, w macie, ze wzorem lub dowolną grafiką. Ciekawie prezentują się też materiały naturalne jak rattan, loom, a także pełne i ażurowe panele dekoracyjne z gamą niebanalnych i oryginalnych wzorów i kolorów. Wszystkie te materiały można dodatkowo łączyć ze sobą w ramach skrzydła drzwi, co daje bardzo duże możliwości stworzenia nie tylko ciekawego mebla, ale przede wszystkim oryginalnego wnętrza i specyficznego klimatu w pomieszczeniu.

Atutem drzwi przesuwnych jest także to, że utrzymane w jednej stylistyce i tym samym kształcie w kilku produktach występujących w jednym wnętrzu, czyli zarówno w meblu, jak i w postaci drzwi uchylnych lub drzwi przejściowych, nie zakłócają harmonii wnętrza i nie niszczą koncepcji spójnej i ciekawej aranżacji.

Drzwi przesuwne sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na tradycyjne, otwierane drzwi skrzydłowe, ponieważ nie zabierają przestrzeni, a po otwarciu przesuwają się wzdłuż linii ściany lub mebla. Jest to przydatne głównie przy meblach jak szafy, biblioteki, regały, w garderobach, a także w wąskich pomieszczeniach jak korytarze czy przedpokoje, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Sprawdzają się również w przypadku zabudów pod skosami i przy zabudowie nietypowych wnęk i przestrzeni z opadającym sufitem.

Odezwij się do nas gdybyś zastanawiał się jak w niesztampowy sposób zastosować wspomniane drzwi w soim domu czy mieszkaniu. Elementy mechaniczne drzwi dostarcza nam firma Komandor sprawdzona marka na rynku. Wypełnienia wykonujemy na indywidualne zamówienia w naszym warsztacie. Całość zgrabnie łączymy i dostarczamy wraz z montażem na miejsce do klienta. Do usłyszenia. Magda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *