Chyba nikt nie wyobraża sobie prawdziwej szafy bez koszy i szuflad, zwłaszcza tej wykonywanej na zamówienie. Po co komu „goła” szafa, która nie jest funkcjonalna? Tutaj z pomocą przychodzą dedykowane szuflady i kosze o różnych wymiarach i przeznaczeniu, których nie powinno zabraknąć, jeśli zależy nam funkcjonalnym meblu. Krzysztof przygotował dla Was parę informacji w jaki sposób wykorzystać szuflady i kosze w szafie na wymiar, w której każdy kawałek jest przemyślany i optymalnie zorganizowany.

Szuflady i kosze – po co to komu?

W zakamarkach szafy można schować tyle różnych rzeczy, że człowiek sam się po prostu gubi. Rzeczy małe, duże, nowe, starsze czy delikatne – wszystkie one bez odpowiedniego przechowywania nie tylko trudno odnaleźć, zwłaszcza przy szybkiej kompletacji ubrania, ale łatwo uszkodzić. Skarpetka nie do pary, pociągane rajstopy, splatane krawaty lub zagubiony kolczyk – znacie te obrazki? Trochę leniwa ludzka natura, zmiana sposobu życia, która bardzo przyspieszyło, mnogość wyjątkowych ofert na ubrania w dobrej cenie sprawiają, że rzeczy ciągle nam przybywa. Pakujemy je do szafy, upychamy, przekładamy z miejsca na miejsce i trudno nam zapanować nad tworzącym się chaosem. To właśnie jest sygnał, aby sięgnąć po pomoc i nauczyć się jak w naszej szafie wykorzystać szuflady i kosze?

Szuflady – sposób na dyskretne przechowywanie

Wielkość szuflad, czyli szerokość i głębokość, można dopasować do wielkości szafy lub do przechowywanych w nich rzeczy. U jednych sprawdzą się te głębokie, inni zdecydowanie wybiorą płytkie, w których wszystko widać zaraz po otwarciu. Jeśli planujemy w szufladach przechowywać biżuterię, delikatną bieliznę lub elementy odzieży najlepiej wyposażyć je w specjalne wkłady. Posiadają one miękką wyściółkę materiałową, która zadba o przechowywane przedmioty, zabezpieczając je przed uszkodzeniem. 

Wkłady do szuflad mają także tę zaletę, że tworzą wydzielone przestrzenie idealnie separujące jeden przedmiot od drugiego. Ułatwia to zachowanie porządku i segregację rzeczy. Do dyspozycji mamy więc wkłady z przestrzeniami otwartymi i zamkniętymi na bieliznę, na biżuterię, na krawaty i paski czy chociażby na rajstopy i skarpetki.

Wybierając szuflady warto zwracać uwagę na sposób otwierania, czyli prowadnice. Komfort cichego użytkowania zapewnią te z cichym domykiem i hamulcem. Jest to istotne, kiedy szafa znajduje się na przykład w sypialni. Jeśli zależy nam na pełnym wglądzie w szufladę sprawdzone są prowadnice z pełnym wysuwem. W innym przypadku szuflada wysunie się jedynie do pewnego, ustalonego momentu. 

Nie bez znaczenia są także fronty szuflad i uchwyty. Mogą one pełnić rolę ochronną i użyteczną, ale mogą też być ich ozdobą, jeśli zastosujemy w nich kolorowe czy przeźroczyste szkło, ciekawy materiał i detale w postaci nietuzinkowych uchwytów.

Podpowiadamy, co warto trzymać w szufladach

Do czego i jak wykorzystać szuflady w szafie? Co w nich najlepiej schować? Wszystko zależy od tego, gdzie znajduje się szafa i co chcemy w nich trzymać. Szuflady pozwalają przechowywać różne przedmioty, ukrywając je subtelnie w przestrzeni każdej szafy czy garderoby. Można w nich trzymać sezonowe elementy garderoby jak czapki, szaliki czy rękawiczki, ale także domowe tekstylia, czyli obrusy, serwety i stołowe podkładki. W szufladzie idealnie ukryjemy także dziecięce zabawki i klocki oraz domowy sejf na dokumenty lub biżuterię. Możliwości jest wiele. 

Wszystko zależy od naszych potrzeb. Nie traktujmy jednak szuflad jako magazynku na wszystko, gdzie nawrzucamy wiele przypadkowych przedmiotów. Szuflada do wszystkiego jest tak naprawdę do niczego.

Kosze – szybki dostęp i pełna transparentność

W przeciwieństwie do szuflad kosze nie zapewniają takiej intymności przechowywania. Ich zaletą jest natomiast duża transparentności i ażurowość oraz wentylacja. Na rynku dostępne są kosze w wielu różnych wymiarach, szerokościach, głębokościach i kolorach. Dzięki temu łatwo dopasujemy je do szaf i garderób w różnych stylach. W zależności od naszych preferencji i gustu możemy wybrać kosze plastikowe, chromowane, aluminiowe, materiałowe czy rattanowe. W przestrzeni szafy będą idealnym uzupełnieniem szuflad i innych akcesoriów

Dzięki niezbudowanej bryle i prześwitom kosze zapewniają przechowywanym w nich rzeczom wentylację, cyrkulacje powietrza i właściwą higienę. Podobnie jak w przypadku szuflad, tutaj także dobrze wziąć pod uwagę sposób otwierania. Dobierając właściwe prowadnice, zapewnimy sobie komfort korzystania z wysuwnych koszy oraz unikniemy ich zarwania pod ciężarem przechowywanych rzeczy.

Co można schować w koszu w szafie

Jeśli zastanawiacie się jak wykorzystać kosze w szafie to podpowiadamy, że idealnie nadają się na składowanie grubych plecionych swetrów, delikatnych pledów, szali, poduch czy domowych tekstyliów. Można w nich także trzymać torebki, pluszowe zabawki czy piłki. Kosze wyposażone w materiałowy worek sprawdzą się jako strefa przechowywania rzeczy do prania lub do prasowania.

Umieszczając w szafie kosze tworzymy dedykowane miejsce dla rzeczy, które nie lubią ścisku. Warto dodać je więc do elementów wyposażenia szafy na wymiar.

Poniżej przedstawiam kilka pomysłów jak możesz wykorzystać szuflady i kosze w swojej szafie lub garderobie na wymiar.

  1. Wybierz szuflady z najlepszym systemem otwierania. Jeśli zależy Ci na wglądzie w pełną zawartość szuflady, zdecyduj się na prowadnice z pełnym wysuwem i cichym domykiem. To bardzo wygodny i komfortowe rozwiązanie.
  2. Szerokość szuflady nie powinna być większa niż 80 cm. Głębokość możesz ustalić indywidualnie, w zależności od jej przeznaczenia. Zalecana głębokość to 10 – 25 cm. Tyle wystarczy, aby zmieścić najpotrzebniejsze rzeczy.
  3. Dla zachowania porządku wykorzystuj dedykowane wkłady i separatory. Dzięki nim nie tylko dokonasz segregacji rzeczy, ale zapewnisz im odpowiednie przechowywanie, a sobie wygodę i utrzymanie właściwej higieny.
  4. Delikatną bieliznę osobistą trzymaj w szufladach wykończonych od wewnątrz materiałem, który nie będzie zaciągał
    i niszczył ubrań podczas codziennego użytkowania. Skorzystaj z dedykowanych organizerów, które pozwalają separować każdą rzecz.
  5. Ustal zasady przechowywania. Skarpetki – najlepiej złożone w pary oraz rajstopy – układaj w pojedynczych przestrzeniach wkładu szuflady. Unikniesz w ten sposób przekopywania się przez sterty skarpetek w poszukiwaniu dwóch pasujących do pary.
  6. Stwórz system organizacji biżuterii. Zainwestuj w specjalne wkłady, które nie porysują delikatnej i drogocennej biżuterii czy zegarków oraz ułatwią jej układanie i przechowywanie.
  7. Jeśli preferujesz przechowywani krawatów w szufladzie, wybierz tę specjalną z przegrodami i schowkami. Nie tylko umieścisz w niej krawaty, każdy w osobnym gnieździe, ale schowasz również spinki do mankietów i krawatów, a także poszetki. Tego typu szufladę najlepiej umieścić w pobliżu wieszaka z koszulami, aby wszystkie akcesoria do danego ubrania były blisko siebie.
  8. Kosze, z uwagi na swoją ażurowość i transparentność, nadają się do przechowywania rzeczy, które wymagają odpowiedniej wentylacji i przewiewu. Trzymaj w nich grube swetry, pledy, koce czy poduszki. Unikaj drobnych przedmiotów, które mogą wylecieć przez przestrzenie pomiędzy splotami kosza.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu powyższego tekstu macie mniej wątpliwości jak wykorzystać szuflady i kosze w swojej szafie. Doceńcie akcesoria, które przychodzą z pomocą w organizacji funkcjonalnego wnętrza i odpowiednio je wykorzystajcie. Zapewnicie sobie w ten sposób spokój, komfort i wygodę, swoim ubraniom przedłużycie życie, a szafom zafundujecie uporządkowane wnętrze. Służymy pomocą jeśli chcielibyście skorzystać z porady fachowców i projektantów. Napiszcie do nas i wspólnie opracujemy najlepsze dla Was rozwiązanie. Dobrego dnia. Krzysztof

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *