Przy zakupie i planowaniu kuchni należy mieć na uwadze wiele kwestii. Oto kilka praktycznych porad i sugestii, które pomogą w zaplanowaniu i zakupie wymarzonej kuchni, niezależnie od producenta. Materiał powstał we współpracy
z naszym strategicznym partnerem, firmą Blum, dostawcą rozwiązań do produkcji mebli na indywidualne zamówienia.

Kto nie marzy o zaprojektowaniu kuchni zgodnie z własnymi potrzebami? Kupno nowej kuchni to duża inwestycja, a co za tym idzie, wybierając ją, wybieramy coś, co będzie z nami przez długie lata. Dlatego warto, aby nowy zakup odpowiadał naszym potrzebom oraz zapewniał nam komfort użytkowania na długi czas. Przydatna jest tutaj lista kontrolna, która pomoże w zaprojektowaniu kuchni podczas spotkania ze stolarzem lub projektantem.

Nasze wskazówki w bardziej szczegółowej formie:

[1] Poznaj swoje potrzeby
Projektowanie idealnej kuchni to długi proces. Aby uzyskać najlepsze wyniki, musisz dokładnie obserwować siebie przez kilka dni, wykonując różne zadania kuchenne i zadając sobie pytania takie jak: gdzie najczęściej pracuję w kuchni? Ile przestrzeni roboczej potrzebuję? Czy gotuję sam, czy w towarzystwie? Czy przeważnie gotuje osoba prawo- czy leworęczna? Warto zrobić notatki, aby niczego nie przegapić podczas planowania i zakupów.

[2] Analiza zwyczajów zakupowych.
Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę liczbę osób w gospodarstwie domowym, aby określić, ile żywności jest potrzebne na co dzień. Kolejnym istotnym czynnikiem jest częstotliwość robienia zakupów. Czy preferujemy codzienne, świeże zakupy, czy może wolimy robić zapasy na cały tydzień? Warto również zastanowić się, czy preferujemy przechowywać żywność w specjalnych pudełkach czy pojemnikach, czy też nie mamy na to czasu lub zwyczaju i nie zostaje u nas nic z obiadu. Jeśli potrzebujemy pomocy w organizacji przestrzeni w kuchni, warto sięgnąć po poradnik planowania stref, takich jak Blum, który pomoże nam zoptymalizować przestrzeń i zapewnić łatwy dostęp do potrzebnych produktów. W końcu, nie zapominajmy, że nasze wybory dotyczące zakupów i przechowywania żywności mają wpływ na nasze codzienne życie i zdrowie, dlatego warto podejść do tego tematu z rozwagą i świadomością.

[3] Optymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej.
Jest to kluczowy element w projektowaniu kuchni, niezależnie od jej kształtu i rozmiaru. Warto zwrócić uwagę na dostępne rozwiązania, takie jak te oferowane przez firmę Blum, naszego partnera strategicznego, które pozwalają wykorzystać każdy kawałek dostępnej przestrzeni. Dzięki SPACE CORNER wykorzystamy nawet narożniki, a SPACE TWIN umożliwi nam wydobycie wszystkiego z wąskich nisz. Natomiast SPACE STEP nie tylko zwiększa przestrzeń użytkową, ale również ułatwia dostęp do wyżej położonych obszarów. Dzięki tym rozwiązaniom można uzyskać dodatkową przestrzeń
w kuchni, która pozwoli na bardziej efektywne korzystanie z niej. Pamiętajmy, że każde miejsce można zagospodarować, a rozwiązania Blum plus nasze elementy zabudowy szyte na miarę, pomogą nam w tym zadaniu.

[4} Krótkie dystanse przy gotowaniu.
Gotowanie to czynność, która składa się z wielu powtarzających się procesów. Warto więc zastanowić się, jak możemy usprawnić swoją pracę w kuchni, biorąc pod uwagę swoje indywidualne potrzeby. Dzięki temu nie tylko skrócimy dystanse, ale również poprawimy jakość i przyjemność z gotowania. Warto porozmawiać z projektantem kuchni o właściwym rozmieszczeniu poszczególnych stref roboczych, takich jak „Zapasy”, „Przechowywanie”, „Mycie”, „Przygotowywanie” oraz „Gotowanie i pieczenie”, aby ułatwić sobie pracę i osiągnąć najlepsze efekty. Nie zapominajmy, że właściwie zaplanowana przestrzeń w kuchni pozwala nam cieszyć się jeszcze bardziej naszą ulubioną czynnością – gotowaniem.

[5] Ergonomiczna czyli prawidłowa wysokość blatu roboczego.
Kiedy projektujemy nową kuchnię, ważne jest, aby dostosować wysokość blatu roboczego do osoby, która będzie w niej najczęściej gotować. Optymalna wysokość to zazwyczaj 15-20 cm poniżej łokcia. W studiach kuchennych możemy przetestować różne opcje, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie. Jeśli w domu gotują osoby o różnym wzroście, praktycznym rozwiązaniem jest regulowany blat, który można wygodnie dostosować za pomocą przycisku. Nie zapominajmy, że dopasowanie wysokości blatu do indywidualnych potrzeb może znacznie poprawić komfort pracy w kuchni i sprawić, że gotowanie stanie się jeszcze większą przyjemnością.

[6] Komfort użytkowania w kuchni to podstawa.
Kuchnie bez uchwytów cieszą się obecnie dużą popularnością. Dzięki innowacyjnym technologiom ruchu Blum, zarówno mechanicznym, jak i elektrycznym, można zwiększyć wygodę korzystania z takich mebli. Wystarczy lekkie naciśnięcie, a fronty otworzą się niemal automatycznie. Szczególnie przydatne jest to w przypadku szuflad na pojemniki na odpady, znajdujących się pod zlewozmywakiem. Co więcej, aby całkowicie zrezygnować z uchwytów w całej kuchni, Blum oferuje także rozwiązania dla lodówek, zamrażarek i zmywarek.

[7] „Zarządzam” porządek w szufladach.
Zarządzanie porządkiem w szufladach to niezwykle ważne zadanie w kuchni, ponieważ zapobiega chaotycznemu bałaganowi, szczególnie wśród drobnych przedmiotów, które tam przechowujemy. Jednak nie trzeba się z tym męczyć! Można zastosować różne metody organizacji wewnętrznej, takie jak np. ORGA-LINE Blum, które pomogą nam zachować porządek w każdej szufladzie. Dzięki użyciu listw poprzecznych, garnki są uporządkowane, a pokrywki ustawione blisko nich. Pojemniki zrobione ze stali nierdzewnej, które można bezpiecznie myć w zmywarce, są idealnym rozwiązaniem na różnorodne drobiazgi, które musimy przechowywać w szufladach. Dodatkowo, eleganckie ramki AMBIA-LINE pomagają w utrzymaniu porządku w szafkach. Na stronie internetowej naszego partnera firmy BLUM można znaleźć więcej wskazówek, jak zaprowadzić porządek w szufladach, ale pamiętajmy, że zadbanie o porządek to zadanie, które z łatwością możemy wykonać samodzielnie, aby cieszyć się schludnym i funkcjonalnym wnętrzem naszych szafek.

[8] Spryt i pomysłowość a wyposażenie szafek.
Chcąc zwiększyć ergonomię naszej kuchni, warto zainwestować w sprytne rozwiązania wyposażenia szafek. Zamiast tradycyjnych półek, polecamy wybór szuflad do szafek dolnych, dzięki którym od razu widać zawartość, bez konieczności schylania się czy kucania. Dzięki pełnemu wysuwowi szuflad, bez problemu można wyjąć nawet przedmioty z narożników. W szafkach górnych coraz częściej stosuje się fronty górne, które wyparły już tradycyjne drzwi. Dzięki temu nie wystają poza obrys mebla, a my unikamy nieprzyjemnych wstrząsów związanych z uderzaniem się głową. Wybierając takie rozwiązania, dbamy o nasze zdrowie oraz wygodę korzystania z kuchni.

[9] Pamiętaj o akcesoriach kuchennych.
Pamiętajmy o tym, że małe akcesoria kuchenne potrafią zdziałać wielkie cuda, ułatwiając codzienną pracę w kuchni. Od uchwytów na przyprawy po wkłady na noże i uchwyty na talerze – dzięki nim nic w szufladach już się nie przemieszcza, co wpływa na naszą wydajność. W szczególności polecamy obcinarkę do folii, która umożliwia precyzyjne przycięcie jej do pożądanej długości i uniknięcie zagięć. Dzięki takiemu wyposażeniu oszczędzamy czas i cieszymy się wygodą w kuchni.

Napisz do nas jeśli planujesz remont kuchni lub niebawem kupujesz nowe mieszkanie. Jest spora szansa, że znajdziemy dla Ciebie optymalne rozwiązanie. Wspólnie opracujemy projekt, szczegóły i etapy realizacji Twojej nowej kuchni.
Chętnie podpowiemy co i jak, tak dla świętego spokoju obu stron. Dobrego dnia. Szymon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *